Linolyum Zemin Kaplama

Hemen Arayın

ÜRÜN GRUPLARI

Tarkett Linolyum Zemin Kaplama

Veneto xf²™ (2.0 mm)
Veneto xf²™ (2.5 mm)

Gerflor Linolyum Zemin Kaplama

Forbo Linolyum Zemin Kaplama

Marmoleum Real
Marmoleum Sport

Keten tohumu veya keten tohumu yağı, doğal pigmentler, kireçtaşı tozu, ahşap lifleri ve reçinelerden yapılmış ve daha sonra bir jüt desteğine bastırılmış, vinil zeminlere mükemmel bir alternatiftir. Plastik veya hassas gazları olan insanlar pvc veya kauçuk olmadığı ve akrilik içermediği için. Ayrıca, uçucu yapıştırıcıların veya temas çimentolarının kullanılmasını gerektirmez.

Linolyum’u özel yapan hammaddeler:

● Keten bitkisi tohumlarından elde edilen ‘keten tohumu yağı’
● Ormanlardan gelen ‘odun talaşı’
● Kalenderleme işlemi ile üzerine linolyumun geldiği doğal destek; ’jüt’

Linolyum, çevre dostu özelliklerinden dolayı dünya çapında pek çok kalite belgesi ve sertifikası sahibidir. Çevre uzmanlarının açıklamalarımızı onaylamasından gurur duyuyoruz.

 • Esneklik – linolyum esnek bir döşeme malzemesidir, yani bir yastık ya da “ver” anlamına gelir. Bu, özellikle mutfak gibi çok fazla durduğunuz yerlerde, daha konforlu bir zemin sağlar.
 • Dayanıklı – Linolyum döşemenin özellikleri, dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen onu dayanıklı bir döşemeye dönüştürür. İyi bakımlı bir muşamba zemin, bir ya da iki vinil zemin kaplamasıyla uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Anti-Bakteriyel – keten tohumu yağının sürekli oksidasyonu bakterilerin çoğalmasını zorlaştırır. Bu, mutfak ve banyo gibi bakterilere daha yatkın yerler için iyi bir seçimdir.
 • Anti-Statik – linolyumun anti-statik özellikleri, zeminde yürüdükten sonra ışık anahtarına çarpmanıza engel olur. Bu kullanışlı özellik, tozun yüzeye statik bir yükten “manyetik olarak” bağlanmaması nedeniyle linolyumun temizlenmesini de kolaylaştırır (sadece televizyon ekranınızın tozları nasıl çektiğini hatırlayın).
 • Yanmaz – linolyum döşeme kolayca yanmaz ve erimez, böylece sigara ve el sanatları tutkal tabancaları, kıvrık demirler ve benzeri eşya gibi diğer sıcak eşyalara daha toleranslıdır.
 • Renk Malzemeden Geçiyor – vinil zemin aksine, linolyum zemin içindeki renk malzemenin kalınlığı boyunca gider. Herhangi bir sıyrık veya ağır aşınma, üst aşınma ile aynı renkte olmaya devam ederek aşınma ve yıpranmanın görsel etkisini en aza indirir.
 • Onarılabilir – küçük kesikler ve oluklar, bir muşamba parçası kullanılarak tamir edilebilir, bir toza zımparalanır ve tutkalla karıştırılır ve mühürlenir. En iyi profesyonellere bırakılmış olmasına rağmen daha büyük hasarlar eklenebilir.
 • Çoğunlukla Yeşil Bir Ürün Seçimi – bundan daha önce bahsedilmiştir ancak linolyum zeminler yumuşak bir çevresel etkiye sahiptir ve çoğunlukla yeşil bir bina seçimidir. Bununla birlikte, somutlaştırılmış enerji maliyetlerini (ulaşım gibi) içeren konular da endişe verici olabilir (aşağıdaki Dezavantajlar bölümüne bakın).
 • Geçici Koku – Yeni muşamba, keten tohumu yağı içeriğinden dolayı belirgin bir kokuya sahiptir. Koku zamanla dağılır.
 • İyi Bir Subfloor Gerektirir – linolyum levha ve yapıştırılmış fayanslar, iyi bir pürüzsüz subfloor gerektirir, aksi takdirde herhangi bir kusur veya kusur, linolyum yüzeyine “aktarılır”. Linolyum yüzer döşeme döşemeleri kullanılırken bu kadar kritik değildir.
 • Profesyonel Kurulum Tavsiye Edilir – profesyonel montajcılar mümkün olan en iyi montajı elde etmek için dikişleri küçültmek ve mühürlemek dahil, malzemeyle nasıl çalışılacağını anlar. Linolyum tabakanın yapıştırılması gerekir ve tutkalla temas halinde genişler ve büzülür. Hem malzeme hem de araçlarla nasıl çalışılacağını anlamak, kendin yapabileceğin ortalama bir insanın eksik olabileceği bir şeydir.
 • Sızdırmaz İhtiyaçlar – linolyum gözeneklidir ve durgun su ve lekelerin uzun süreli hasar görmesini önlemek için kapatılmalı ve periyodik olarak kapatılmalıdır. Bununla birlikte, bugünün linolyum ürünlerinin çoğu fabrikada uygulanan bir sızdırmazlık maddesi ile birlikte gelir, bu nedenle seçtiğiniz ürüne bağlı olarak bu gerekli olmayabilir.
 • “Çiçek” Etkisi – linolyum ışık yokluğunda sarı (“çiçek” etkisi) olacaktır, ancak geçicidir. Bu, bir süre sonra paspasları yerinden oynatırsanız, renk farklılıklarını görebileceğinizden daha fazla bir farkındalık sorunudur. Ayrıca, renk örneklerini seçerken, son kararınızı vermeden önce ışığa alıştıklarından emin olun, böylece linolyumun gerçek rengine bakarsınız, “çiçeklenme” etkisi nedeniyle sararmış renk tonu. Karanlık bir kutudan çıkartılan fayanslar, düzeltilinceye kadar gerçek rengi tam olarak göstermeyebilir.
 • Yapılandırılmış Enerji – yapılandırılmış enerji, bir ürünün üretilmesi ve piyasaya sunulması veya sonuçta nerede kullanılacağı için gereken kaynakları içerir. Avrupa’da muşamba döşeme yapılır. Bazıları, materyali Avrupa dışından ve Kuzey Amerika’ya taşıma konusundaki enerjiyi, ‘yeşillik’ denklemine çarpan bir şey olarak görüyor. Bununla birlikte, linolyumun daha uzun yaşam döngüsü, düşük döngü sonu çevresel etkisi (yani biyolojik olarak çözünebilir / geri dönüştürülebilir) ile birlikte, somutlaşan enerji kaygılarının bir kısmını azaltabilir.
 • Beton Üzerine Kurulum Şartlı mı – duruma bağlı olarak, beton alt zeminin üzerine muşamba zemin döşenmesi önerilmez. Bunun nedeni beton tarafından yayılabilecek nem ile ilgilidir. Bazı üreticiler nem seviyelerinin bir nem testi ile ölçülen belirli bir eşiğin altında olmasını gerektirir. Üreticinin önerilerini ve bu durumlarda garanti kapsamını anlamak önemlidir.
 •  
 • Sağlık Kuruluşları (Hastane, Klinik, Veteriner, Diş vs.)
 • Eğitim Kurumları (Okul, Kreş, Anaokulu vs.)
 • Ofis Alanları
 • Sanayi Sektörü
 • Antistatik Alanlar
 • Spor Salonları
 • Fitness Alanları

Zemin kaplama alanında birçok malzeme kullanılabilmektedir. Bunlar, linolyum, PVC, karo, epoksi, yün, parke, cam, kauçuk ve mineflo türü malzemeler şeklinde sıralanabilir. Fakat en çok terci edilen ve maliyet bakımından ucuz olan Linolyum zemin döşemesi sistemleri müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle süpürgelik yapımında ve spor zeminlerine alternatif olarak, üniversitelerde ve hastanelerde çeşitli gerekli alanlarda tercih edilerek sağlıklı, kullanışlı, leke tutmaz, kolay temizlenebilen, anti bakteriyel ve anti alerjik özellikleri bulunmaktadır.

 • 2,5 mm kalınlıkta (Sınıf 34-43 – EN 685) (Kalıcı Batma =<0,10 mm – EN 433) Linolyum Zemin Kaplamaları
 • 2,5 mm kalınlıkta (Sınıf 34-43 – EN 685) (Kalıcı Batma =<0,10 mm – EN 433) Linolyum Zemin Kaplamaları (TS EN ISO 24011) (Yangın Sınıfı Cfl s1)
 • Çimento esaslı kendiliğinden yerleşen (self leveling) harç ile ortalama 2 mm kalınlıkta zemin tesviyesi yapılması ve üzerine 3,2 mm kalınlıkta Linolyum zemin kaplaması yapılması (Sınıf 34-43)
 • Detayları 15.190.1007 de belirtilen harç uygulandıktan ve yeterli kuruma süresi geçtikten sonra yüzeyde oluşabilecek olası dalgalanmaların giderilmesi, üzerine 0,400 kg/m² sarfiyat ile akrilik esaslı Linolyum yapıştırıcının sürülmesi, 3,2 mm kalınlıkta linolyum zemin döşeme kaplama malzemesinin serilmesi ve sıkıca yapıştırılması, malzeme ek yerlerinde oluşan derzlere kaplama rengine uygun linolyum kaynak kordonunun yerleştirilmesi ve sıcak kaynakla birleştirilmesi her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, iş yerinde yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma ile müteahhit karı ve genel giderler dahil, 1 m² fiyatı: ÖLÇÜ: 1) Kaplama yapılan yüzeyler projesi üzerinden ölçülür. 2) Linolyum zemin kaplama malzemesi kıvrılarak kendinden dönüşlü kepli süpürgelik uygulaması yapılmaz. NOT: 1) Linolyum zemin kaplama malzemesinin EN ISO 24011 standardına uygun olarak üretildiğini belirten, uluslar arası onaylanmış akredite bir kuruluş tarafından verilen uygunluk sertifikası istenir. Yangın sınıfı ile kalıcı batma test sonuçlarının, üreticisi tarafından uluslar arası web sayfalarında yayımlanmış olması şartı aranır. 2) Linolyum zemin kaplama malzemesi idarenin bilgisi dâhilinde test edilir. Ödeme evrakı ile birlikte laboratuvar deney raporları istenir.